Reklam Alanı
edirne haber
Bilgi Arşivi 909 0

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Virtual Reality yani Türkçe olarak Sanal Gerçeklik teknolojisinden faydalanılarak geliştirilmiş olan gözlüklere Sanal gerçeklik gözlüğü deniyor. Bu gözlüklerin içerisinde gözümüze denk gelen kısımda iki adet lens yer alıyor. Bu lensler yardımıyla bir görüntüyü iki görüntü olarak görüyoruz. Sonuç olarak sanal gerçeklik gözlükleri tıpkı bir 3D gözlük gibi çalışarak bizlerin görmüş olduğu görüntü üç boyutlu olarak algılamasına yardımcı oluyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin en basit tiplerinde yalnızca lensler kullanılıyor ve bu lensler 3D görüntüleri elde etmemiz için yeterli oluyor.

SanalGerceklikGozlugu2

Sanal gerçeklik gözlüklerinin temel prensibi görmeye dayalı olsa da gelişmiş teknolojiyle üretilmiş olanlarında hareket ve diğer fonksiyonları da yerine getirebiliyorsunuz. Böylece sanal gerçeklik gözlüğü ile çok daha gerçekçi sahnelere evinizdeki koltuğunuzdan otururken erişebilmek mümkün hale geliyor. Sanal gerçeklik gözlükleri birçok farklı alanda kullanılıyor. Bunların en popülerlerinin başındaysa hiç kuşkusuz eğlence sektörü geliyor.

SanalGerceklikGif1

Oyunlar ve bazı kısa konseptli videolarla kullanılan gözlükler ileri seviye alanlarla da kullanılabiliyor. Pilotların eğitilmesi ve sağlık sektörü başta olmak üzere sanal gerçekliğin kullanıldığı alanların sınırsız olduğunu söyleyebiliriz. Bu gözlükler farklı teknolojilere sahip olan modelleriyle oldukça uygun fiyatlar karşılığında satılıyor. Ayrıca eğer biraz el beceriniz ve gerekli olan materyalleri toplama şansınız varsa bir saatlik bir uğraş sonucunda kendi sanal gerçeklik gözlüğünüzü de meydana getirebiliyorsunuz.

SanalGerceklikGif2

Bu gözlükleri her tür video veya oyun içerisinde ise ne yazık ki kullanamıyoruz. Şuan için yalnızca bu gözlükler için hazırlanmış olan içeriklerle kullanabiliyoruz. Henüz sadece başlangıç ve emekleme aşamasında olan bu teknolojinin geliştirilmesi halinde sanal gerçeklik evimizdeki televizyonlardan, bilgisayarlarımıza kadar her alanda kullanabilir bir teknoloji haline gelecektir.

Tabi ki o yukarıdaki fotoğraf ve GIF’lerde gördükleriniz profesyonel modeller. Google‘ın da dağıttığı gibi bunların mukavva gibi maddelerden yapılmış olanları da var. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan sanal gerçeklik gözlüğü, bana indir.com tarafından hediye edilmişti.

cb2

Wmaracı – Nedir?


Anıl Şenyurt {Anıl Şenyurt}

Teknolojiyle haşır neşir olan bir genç.
Yorumunuz onaylanmadan burada gözükmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir