Alan Adınızı Blogger’a Bağlayın

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sahip olduğunuz bir alan adını (örneğin benim alan adım; edirnejethaber.com) Blogger’a bağlamaktan bahsedeceğim. Yani hosting olarak Blogger’ı kullanacağız gibi düşünebiliriz.

Not: Yazının sonunda videolu anlatım da mevcuttur. Ayrıca bu yazıda “www” sorununun çözümü de anlatılmıştır.

1.Adım: İlk önce Blogger’da oturum açın ve blogunuzun yönetim panelinizden Ayarlar başlığının altından Temel alt başlığına gelin.
2.Adım: Burada Yayıncılık başlığı altında bulunan Blog Adresi kısmından “Blogunuz içn üçüncü taraf bir URL ayarlayın” seçeneğine tıklayarak sahip olduğunuz alan adını başında “www” olarak yazın.
3.Adım: Anlattıklarımı yaptıktan sonra karşınıza “Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık” şeklinde bir uyarı alacaksınız. Hatanın hemen altında bulunan kodlar işimize yarayacak.
4.Adım: Şimdi alan adı sağlayıcınızda alan adı yönetimine gelin. Gelişmiş DNS ayarlarını açın.
Yetkinizi doğrulamanız için alan adınıza eklemeniz gereken kodlardan ilki (www; ghs.google.com) her Blogger kullanıcısı için aynıdır. Eğer alan adınız İsimtescil‘de barındırılıyorsa İsimtescil’de kolaylık olması amacıyla Blogger web alanınızı kullanabilmeniz için bir seçenek yer almaktadır. Aşağıdaki resimde olduğu gibi “Gmail Web Alanımı(Bloger) Kullan” seçeneğini seçiniz. 
 
Eğer alan adınızı İsimtescil harici bir firmadan aldıysanız alan adı yönetim panelinizde yeni bir CNAME kaydı oluşturun ve ilk satırda çıkan kodlardan kısa olanını (www) ilk yere, uzun olanını (ghs.google.com) ikinci yere yapıştırın ve kaydedin. 
5.Adım: Şimdi ise ikinci satırdaki daha uzun olan kodları yeni bir CNAME kaydı oluşturarak alan adımıza ekleyeceğiz. “Kayıt” seçeneğinin yanındaki metin kutusuna alan adı yetkimizi doğrulamamız için verilen kodlardan ikinci satırda yer alan ilk kodu (Ben 6f46ixvijbjf kodunu ekliyorum), “Yönlendirme Adresi” seçeneğinin yanındaki metin kutusuna ise ikinci satırda yer alan ikinci kodu (Ben gv-fjl5bxkphvjizx.dv.googlehosted.com kodunu ekliyorum) yapıştırın ve Kaydet butonuna tıklayın.
6.Adım: Şimdi yapmamız gereken tek şey Blogger www sorunu diye bilinen sorunu düzeltmek. Yine Blogger yönetim panelimizden Ayarlar > Temel > Yayıncılık kısmına giriyoruz. Alan adınızın yanında yer alan Düzenle seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki resimde belirttiğim şekilde “domainismi.com öğresini www.domainismi.com konumuna yönlendir.” seçeneğinin başındaki kutucuğa tıklayıp işaretleyin ve Kaydet butonuna tıklayın.
Yapmamız gereken her şey bu kadar. Yönlendirmemiz 2-48 saat içerisinde gerçekleşecektir. Eğer yönlendirmeyi hemen görmek istiyorsanız tarayıcınızı kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın veya bu alan adına daha önce hiç girmediğiniz bir tarayıcıdan girin.
Videolu Anlatım

Sorularınız için yorum atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.
İlginizi Çekebilir:  Blogger En İyi Resimli Son Yazılar Eklentisi

“Alan Adınızı Blogger’a Bağlayın” üzerine 6 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir