Etiket arşivi: site hız testi

Sitenizi Hızlandıracak WordPress Eklentileri

Günümüzde internet sitelerinin hızlı açılması hem ziyaretçi hem de Google için önemli bir nokta. Bir ziyaretçi genellikle birkaç saniyede açılmayan bir siteyi terk eder ve yavaş olan siteler, Google’ın gözünde daha geri planda kalır. Sitelerimizi hızlandırmak için dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Bu yazımda, en çok kullanılan blog altyapısı WordPress üzerinden, sitelerinizi hızlandırmak için kullanabileceğini eklentilerden bahsedeceğim.

Önce sitenizi analiz edin

İşe sitenizin hızını test etmekle başlayın. Size önerebileceğim birkaç hız testi aracı mevcut. Bunlardan en detaylı bilgiyi sunan birinci sırada yer alıyor.

Sitenizin daha hızlı açılması için dikkat etmeniz gerekenler

Sitenizin daha hızlı açılabilmesi için yapmanız gereken en önemli şey resimlerin optimize edilmesi. Sadece sitenizdeki resimleri optimize ederek bile sitenizi büyük oranda hızlandırabilirsiniz. Onun haricinde dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Sitenizdeki HTML, CSS, JavaScript dosyalarını küçültün.
  • Gzip sıkıştırmasını etkinleştirin.
  • Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın.
  • Sunucu yanıt süresini optimize edin.
  • Yönlendirmelerden kaçının.

Daha birçok madde var, en önemlileri bu şekilde. Sitenizin optimizasyon işlemini gerçekleştirirken analiz sitelerindeki önerileri göz önünde bulundurduğunuzda iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

WordPress için resim optimizasyon eklentileri

Muhtemelen yukarıdaki analiz sitelerinden birini kullanarak sitenizin hızını test ettiğinizde, resimleri optimize etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Sitenizde kullandığınız resimlerin boyutunu küçültmeniz gerekir. Ancak bunu yaparken resmin kalitesini düşürmek yanlış olur. Aşağıdaki eklentiler sayesinde resmin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültebilirsiniz. Aynı işlemi bazı internet siteleri üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz ancak bu şekilde çok daha pratik.

WordPress için önbellekleme (cache) eklentileri 

Bir cache eklentisi kullanarak sitenizin çok daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sistem kaynaklarında da bir rahatlık yaratacaktır. Size önerim, benim de kullandığım WP Fastest Cache isimli eklenti. Eklentinin ayarları oldukça basit ve eklenti ücretsiz olarak HTML, CSS, Gzip sıkıştırması; CSS ve JS dosyalarını birleştirme gibi özellikler de sunuyor. Premium sürümü satın almanız durumunda resim optimizasyonu (resim sıkıştırma) gibi birkaç özelliği de kullanabiliyorsunuz.

WordPress için veritabanı optimizasyon eklentileri

Veritabanlarında meydana gelen sıkıntıları çözebileceğiniz ve dolayısıyla sitenizin hızlanması için kullanabileceğiniz bazı eklentiler: