Etiket arşivi: paypal kapanıyor

Gerçekten Bir PayPal Alternatifi: fastPay

Biliyorsunuz ki PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerini 6 Haziran 2016 tarihinde tamamen sonlandırıyor. BDDK tarafından lisansına onay verilmediği için Türkiye’den çekilmek zorunda kaldığını açıklayan PayPal’a en iyi alternatif dilediğiniz bankaya ait kredi kartını kullanabileceğiniz, cepten cebe 7/24 ücretsiz para gönderebileceğiniz, ATM’den kartsız para çekebileceğiniz, üye işyerlerinde ödeme yapabileceğiniz fastPay‘den bahsedeceğim. Öncelikle, DenizBank’ın bir hizmeti olan fastPay’i kullanmak için DenizBank müşterisi olmanıza gerek olmadığını söyleyeyim.

fastPay’i kullanabilmek için App Store, Google Play veya Windows Phone Store’dan ücretsiz uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı açtığınızda sizden cep telefonu numaranızı girmenizi istiyor. Ardından açılan ekranda sizden TC Kimlik Numaranızı ve 6 karakterli bir PIN oluşturmanızı istiyor. 18 yaşından küçük de olsanız kullanabileceğiniz fastPay’e üye olurken Wi-Fi üzerinden değil, mobil şebekeden üye olmanız gerekiyor.

Ayrıca bazı işyerlerindeki ödemelerinizi fastPay ile yapmanız durumunda ekstra indirim kazanabiliyorsunuz. Kampanya olan işyerlerini fastPay uygulamalarından görüntüleyebilirsiniz.

fastPay’e para yüklemek

İstediğiniz bankaya ait kredi kartıyla, DenizBank ATM’lerinden kartsız olarak, mevcut DenizBank hesabınızdan veya bir başka fastPay kullanıcısından hesabınıza para transfer edebilirsiniz. Ayrıca diğer tüm bankalardan fastPay hesabınıza EFT ile ödeme gönderebilirsiniz.

fastPay ile yapabilecekleriniz

fastPay ile;

  • Cep telefonuna para gönderme,
  • ATM’den kartsız para çekme,
  • Üye işyerlerinde alışveriş,
  • Faturasız hatlara TL yükleme,
  • Düzenli para gönderme

gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca;

  • İnternetten alışverişlerinizde kart bilgilerinizi girmeye gerek kalmadan daha hızlı ve güvenli ödeme gerçekleştirebilirsiniz.
  • DenizBank veya herhangi bir banka müşterisi olmanıza gerek olmadan başkasının cep telefonuna, anında 7/24 ÜCRETSİZ para gönderebilirsiniz. Alıcı, gelen tutarı istediği DenizBank ATM’sinden çeker veya alıcının fastPay cüzdanı varsa tutar fastPay bakiyesine eklenir.
  • fastPay ile istediğiniz DenizBank ATM’sinden kartsız para çekebilirsiniz.
  • İstediğiniz bankaya ait kredi kartınızı ya da DenizBank vadesiz hesabınızı Cüzdan menüsünden ekleyerek, DenizBank üye işyerlerinde cep telefonunuzdan alışveriş yapabilirsiniz.

fastPay uygulaması indirme linkleri

Google Play (Android)  |  App Store (iOS)  |  Windows Phone Store

fastPay ile ilgili tüm bilgilere resmi sitesinden ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

fastPay uygulamasının kullanım adımlarıyla ilgili olarak DenizBank tarafından hazırlanan videolara buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

PayPal, Türkiye’deki Faaliyetlerini Durduruyor (Kişisel Görüşlerim)

PayPal, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de 2 yıldır TEB işbirliğiyle yürütülen Nakit Kart uygulamasının sona ereceğini duyurmuştu. Bu sefer Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi nedeniyle PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerini tamamen durduruyor.

PayPal’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Türkiye’deki PayPal kullanıcıları, 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren para gönderme ve para alma işlemlerini gerçekleştiremeyecek. PayPal kullanıcıları, mevcut PayPal hesaplarına giriş yaparak varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilecek.

PayPal’ın resmi internet sitesinde yayınlanan duyurunun tamamı şu şekilde:

paypalduyuru

Görüşlerim

PayPal, tüm dünyada kullanılan tek güvenli para aktarma platformu. BDDK tarafından lisans başvurusu reddedilen PayPal’ın Türkiye’de olmaması demek, Türkiye’nin teknolojide gerilemesi demektir. En basit şekilde düşünecek olursak, bazı kişiler internetten alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini vermeye güvenemiyor. Bu durumda PayPal aracılığıyla ödeme yapıyorlar. PayPal Türkiye’deki faaliyetlerine son verdiğinde böyle bir şey mümkün olmayacak.

Öte yandan örneğin kendimden bahsetmem gerekirse, ödemelerimin %60’ını PayPal aracılığıyla alıyordum. PayPal’ın olmaması demek, müşterilerimin azalması ve dolayısıyla kazancımın düşmesi demektir. Birçok kişi şüphesiz ki aynı sorunla karşılaşacak. Türkiye’de herkes banka hesabına sahip değil. Bu yüzden herkesin havale veya eft yoluyla ödeme yapması da mümkün değil. Ayrıca uğraşılacak şey de değil.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu eft olayına da bir çözüm getirsin o zaman. 7/24 eft yapabilelim ve hesabımıza anında geçsin. Siz madem PayPal’ı Türkiye’de engelliyorsunuz buna da bir çözüm bulacaksınız. PayPal ile anında online olarak ödeme alıp gönderebiliyorduk. PayPal olmadan ödemelerimizin karşı tarafa ulaşması birkaç günü bulabilecek ve karşı tarafın da onay verme süresiyle birlikte saniyeler içerisinde gerçekleşen işlemler artık 3-4 güne kadar uzayabilecek.

Troy diye bir şey çıkmış. BKM’nin oluşumu olan Troy’un önünü açmak için PayPal’ın faaliyetlerinin Türkiye’de durdurulduğu konusu da gündemde. ‘Neden olmasın?’ diyor insan duyunca. Troy ile ilgili detaya da buradan ulaşabilirsiniz.