Etiket arşivi: blogger

DERSİMİZ BLOG #1: Blogger mı WordPress mi?

Blog açacaklara ve blog yazarlarına tavsiyeler niteliğinde bir yazı dizisi oluşturmayı düşünüyorum. Her gün bir konu veya her hafta bir konu gibi bir şey diyemeyeceğim, zamanım oldukça sizlere tavsiyelerimi ve bildiklerimi aktaracağım. Herkese yararlı olacağını umarak bu yazı dizisinin ilk yazısıyla karşınızdayım.

NOT: Bu yazı dizisine verecek bir isim bulamadım. Bu isim aklıma geldi ancak daha iyi isim önerilerine açık olduğumu belirtmek istiyorum. 🙂

DERSİMİZ BLOG #1: WordPress mi Blogger mı?

Daha önce WordPress ile Blogger’ı karşılaştıran bir makale yayınlamıştım. Ancak bu seferki makale, öncekine göre daha kapsamlı ve daha açık.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. WordPress.com ile WordPress.org’u karıştırmamak gerekir. Şayet bu iki servis bizlere aynı şeyi sunmuyor. Ben WordPress.com’a “tamamen ücretsiz WordPress”, WordPress.org’a ise “dolaylı yoldan ücretsiz WordPress” diyorum. Aslına bakarsanız her ikisi de ücretsiz ancak WordPress.org’dan indirebileceğiniz yazılımı (script) kendi sunucunuza kurmanız gerektiğinden bunun bir maliyeti olacaktır. Bu yüzden de WordPress.org’un dolaylı yoldan ücretli olduğu düşüncesindeyim.

Ben bu yazımda temel olarak, WordPress.com ile Google’ın bir servisi Blogger.com’u karşılaştıracağım. Yani ikisi de tamamen ücretsiz olan blog servislerini…

Masraflar

Her iki blog servisi de ücretsiz! Blogger’dan bir blog açtığınızda blogunuz Google’ın sunucularında, WordPress’den bir blog açtığınızda ise blogunuz WordPress sunucularında barınacaktır.

Ücretsiz olarak Blogger’dan bir blog oluşturduğunuzda blogunuzun uzantısı .blogspot.com şeklinde olacaktır (örneğin; blogismi.blogspot.com); WordPress’den bir blog oluşturduğunuzda ise uzantı .wordpress.com olacaktır (örneğin; blogadresi.wordpress.com). WordPress’e ve Blogger’a, ekstra ücret ödeyerek satın alabileceğiniz bir alan adını bağlayabilir, böylelikle blogadi.com gibi bir isimle blogunuza sahip olabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış, zorunda değilsiniz!

Güvenlik

guvenlik

Blogger Google’ın bir servisidir ve Blogger altyapısıyla oluşturduğunuz bloglarınız Google’ın sunucularında güvenli bir şekilde barınır. WordPress’in ücretsiz versiyonunda da durum böyledir, ancak script ile kendi sunucunuza kurduğunuz WordPress’de ekstra güvenlik uygulamaları yapmanız gerekmektedir. Script ile kurduğunuz WordPress’de güvenlik önlemleri almak yüksek ücretlere mal olabilir.

SEO (Arama motoru optimizasyonu) 

seo

SEO açısından Blogger ile oluşturulan bloglar bir adım önde olabilir. Bunun sebebi ise Blogger’ın Google’a ait bir servis olmasından kaynaklanıyor. WordPress’de de çeşitli ayarlamalar ile SEO konusunda başarı elde edebilirsiniz.

Yönetilebilirlik

yonetilebilirlik

Blogger’ın daha basit bir arayüzü vardır ve yapabilecekleriniz WordPress’e kıyasla daha kısıtlıdır. WordPress.com’da da WordPress.org’da olan kadar geniş yetkilere sahip olmazsınız.

Blogger için hazırlanan belki de milyonlarca tema var. İstediğiniz hazır bir şablonu kullanabilir veya internet üzerindeki milyonlarca temadan birini indirerek Blogger blogunuza kurabilirsiniz. Ayrıca bu temalarda istediğiniz değişikliği yapabilme imkanına da sahipsiniz.

WordPress.com’da ise bu durum biraz farklı. WordPress.com’da kullanabileceğiniz temalar sınırlıdır ve bu temalar üzerinde değişiklik yapma imkanınız yoktur. WordPress.com, ekstralar için sizden ekstra ücret talep eder, Blogger ise bu ekstra değişiklikleri ücretsiz olarak yapabilmenize olanak sağlar.

Yani WordPress.com mu yoksa Blogger.com mu diye sorarsanız, bu soruya benim cevabım Blogger.com olacaktır. Bir blog açmak istiyorsanız Blogger.com’u veya WordPress.org’u (hani şu dolaylı yoldan ücretli olan) kullanmanızı öneririm. Ama tabi ki burada karar vermesi gereken taraf sizsiniz.

Burak Yıldız Kimdir?

Burak Yıldız, Adıyaman ilinde yaşayan bir öğrenci olmakla beraber webmasterdir. Kişisel bilgilerini, deneyimlerini ve tecrübelerini insanlara aktarabilmek adına burakyıldız.com.tr web sitesini kurmuştur. Günümüzde bir çok çeşit blog tarzı bulunmakta. Bunların yanında kişisel bloglar öne çıkmakta. Burakyıldız.com.tr de bunun için kurulmuş bir sitedir. İnsanları alışılmıştan uzaklaştırmak için kurulmuştur. Burakyıldız.com.tr işinin ehli deneyimli bir takım ile çalışmaktadır. Sizlere en doğru bilgileri en sade şekilde aktarmak için kurulmuştur.

burakyildizlogo

Blogger’da “Powered By Blogger” Kaldırma

Ücretsiz blog oluşturma sistemi olan Blogger‘ı kullanıyorsanız sitenizin genellikle alt kısmında (bu temanın kodlanış biçimine göre farklılık gösterebilir) “Powered By Blogger” yazısı çıkar. Bu çoğu blogger gibi sizi de rahatsız ediyor olabilir. Bu yazıyı kaldırmak için yazıyı tema kodlarınızda ararsanız bulamayacaksınız. Ama aslında bu yazıyı kaldırmak 30 saniyeden kısa sürüyor.
Bazı Blogger temalarında bu yazının bulunmadığını ve hiçbir blogun bu yazıyı kaldırması nedeniyle şikayet edildiğini / kapatıldığını / ceza verildiğini görmediğimi de söylemek istiyorum.
Öncelikle blogunuzun şablonunda ]]></b:skin> kodunu bulun ve bu kodun hemen üstüne aşağıdaki kodları ekleyerek şablonunuzu kaydedin.
#Attiribution1 {
height:0px;
visibility:hidden;
display:none
}
Bu kadar. Sitenizde bulunan “Powered by Blogger” yazısını kaldırdınız.

5 Adet Çok Şık Blogger Teması

Merhaba arkadaşlar. Arşivimde onlarca Blogger teması buldum ve bu yazımda bu temalardan beşini sizlerle paylaşıyorum. Temaların hepsi oldukça şık ve kullanışlı temalardır.

1. GearCrowd Blogger Teması
WordPress’de Sahifa temasına benzer bir görüntüye sahip oldukça şık bir tema. Ansayfada blog yazılarınızı grid veya liste şeklide sıralayabilirsiniz. “Yukarı çık” eklentisi de olan bir tema. TEMA YAPIMCISI
 İndir Buton DEMO
2. GearCrowd Blogger Teması
İsminden de anlaşılacağı üzere yeşil rengin hakim olduğu şık bir tema. Menüleri olsun, footer kısmı olsun, yazı şablonu olsun baştan aşağı şık bir tema. Sayfayı aşağı kaydırdıkça kaydırma çubuğunun yanında sayfanın neresinde olduğunuzu gösteren yüzdelik (%) bir değer çıkıyor. Ayrıca bu temanın bir de ücretlisi var. Sanırım tek fark destek. Ücretli olanı satın aldığınızda size temayla ilgili destek de veriliyor. TEMA YAPIMCISI
 İndir Buton DEMO
3. MagNews Blogger Teması
Tasarımında az da olsa flat renklere yer verilmiş bir tasarım. Özel bir slideri var. “Yukarı çık” çapası bulunan çok şık bir tema. Kullanmanızı öneririm. Her kategoride bloglar için kullanılabilecek bir tema. Ayrıca indireceğiniz klasörün içerisinde logonun psd dosyası ve temanın javascript dosyaları da bulunuyor.
TEMA YAPIMCISI: JILLUR RAHMAN
 İndir Buton DEMO

4. NewsMedia Blogger Teması

Yine şık bir tema daha. Özel slideri şıklığına şıklık katıyor. 3 sütunlu bir düzeni var. Güzel bir logo koyarak haber sitesi için harika bir görüntü elde edebilirsiniz. Haber sitelerinde kullanılacak güzel bir tema. Slider kodları da indireceğiniz dosyada mevcuttur.
 İndir Buton Demo Eklenecek

5. Newsly Responsive Blogger Teması

Bir aralar blogumda kullandığım çok şık bir Blogger teması. Aynı zamanda responsive bir tasarım. Yani her ekranda her cihazda düzgün bir şekilde görüntüleniyor. Çok şık bir tema. Kullanmanızı öneririm. ThemeForest’te $21 olan temayı sizlerle ücretsiz bir şeklide paylaşıyorum. TEMA YAPIMCISI
 İndir Buton DEMO

Alan Adınızı Blogger’a Bağlayın

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sahip olduğunuz bir alan adını (örneğin benim alan adım; edirnejethaber.com) Blogger’a bağlamaktan bahsedeceğim. Yani hosting olarak Blogger’ı kullanacağız gibi düşünebiliriz.

Not: Yazının sonunda videolu anlatım da mevcuttur. Ayrıca bu yazıda “www” sorununun çözümü de anlatılmıştır.

1.Adım: İlk önce Blogger’da oturum açın ve blogunuzun yönetim panelinizden Ayarlar başlığının altından Temel alt başlığına gelin.
2.Adım: Burada Yayıncılık başlığı altında bulunan Blog Adresi kısmından “Blogunuz içn üçüncü taraf bir URL ayarlayın” seçeneğine tıklayarak sahip olduğunuz alan adını başında “www” olarak yazın.
3.Adım: Anlattıklarımı yaptıktan sonra karşınıza “Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık” şeklinde bir uyarı alacaksınız. Hatanın hemen altında bulunan kodlar işimize yarayacak.
4.Adım: Şimdi alan adı sağlayıcınızda alan adı yönetimine gelin. Gelişmiş DNS ayarlarını açın.
Yetkinizi doğrulamanız için alan adınıza eklemeniz gereken kodlardan ilki (www; ghs.google.com) her Blogger kullanıcısı için aynıdır. Eğer alan adınız İsimtescil‘de barındırılıyorsa İsimtescil’de kolaylık olması amacıyla Blogger web alanınızı kullanabilmeniz için bir seçenek yer almaktadır. Aşağıdaki resimde olduğu gibi “Gmail Web Alanımı(Bloger) Kullan” seçeneğini seçiniz. 
 
Eğer alan adınızı İsimtescil harici bir firmadan aldıysanız alan adı yönetim panelinizde yeni bir CNAME kaydı oluşturun ve ilk satırda çıkan kodlardan kısa olanını (www) ilk yere, uzun olanını (ghs.google.com) ikinci yere yapıştırın ve kaydedin. 
5.Adım: Şimdi ise ikinci satırdaki daha uzun olan kodları yeni bir CNAME kaydı oluşturarak alan adımıza ekleyeceğiz. “Kayıt” seçeneğinin yanındaki metin kutusuna alan adı yetkimizi doğrulamamız için verilen kodlardan ikinci satırda yer alan ilk kodu (Ben 6f46ixvijbjf kodunu ekliyorum), “Yönlendirme Adresi” seçeneğinin yanındaki metin kutusuna ise ikinci satırda yer alan ikinci kodu (Ben gv-fjl5bxkphvjizx.dv.googlehosted.com kodunu ekliyorum) yapıştırın ve Kaydet butonuna tıklayın.
6.Adım: Şimdi yapmamız gereken tek şey Blogger www sorunu diye bilinen sorunu düzeltmek. Yine Blogger yönetim panelimizden Ayarlar > Temel > Yayıncılık kısmına giriyoruz. Alan adınızın yanında yer alan Düzenle seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki resimde belirttiğim şekilde “domainismi.com öğresini www.domainismi.com konumuna yönlendir.” seçeneğinin başındaki kutucuğa tıklayıp işaretleyin ve Kaydet butonuna tıklayın.
Yapmamız gereken her şey bu kadar. Yönlendirmemiz 2-48 saat içerisinde gerçekleşecektir. Eğer yönlendirmeyi hemen görmek istiyorsanız tarayıcınızı kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın veya bu alan adına daha önce hiç girmediğiniz bir tarayıcıdan girin.
Videolu Anlatım

Sorularınız için yorum atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Blogger En İyi Resimli Son Yazılar Eklentisi

Merhaba arkadaşlar. Bugün blogum için güzel bir resimli son yazılar eklentisi ararken internette çok fazla resimli son yazılar eklentisi olduğunu ve bazılarının çalışmadığını veya bazılarının ise çok kötü bir tasarıma sahip olduğunu gördüm. Bu yazımda sizlerle en beğendiğim ve en şık resimli son yazılar eklentisini paylaşacağım.

Bu eklenti yazı isminin yanısıra yazının yazarını ve kaç yorum aldığını da gösteren bir eklenti.Kodlar:

<style type="text/css"> .recent_post_content{width:100%;} .recent_post_content_item {filter: alpha(opacity=80);opacity: 0.8;} .recent_post_content img {width:32px;height:32px;background-position: center;margin:7px;padding: 2px;border:#888 solid thin;} .recent_post_content_item table, .recent_post_content_item tr, .recent_post_content_item td {vertical-align: middle;} .recent_post_content_item table {margin-bottom:2px;margin-top:3px;} .recent_post_content_item:hover {filter: alpha(opacity=100);opacity: 1;} .recent_post_title a{font-size:12px;text-decoration:none;font-weight:bold;color:inherit} .recent_post_title a:hover{text-decoration:underline} .recent_post_content_item .recent_post_info {filter: alpha(opacity=60);opacity: 0.6;font-size: 11px;} </style> <script type="text/JavaScript"> var No_Thumb_Url='https://lh4.googleusercontent.com/-OUXKqakfH1g/TthOEFUzupI/AAAAAAAABGI/5C_FCJ9VQgw/s32/no-photo.jpg'; var Max_Post_Display=5; var Sum_Len='130'; var Index_By_Label=''; var Display_Thumb=true; var Display_Comment=true; var Display_Author=true; var Display_Time=false; var Lang_By = 'Yazar '; var Lang_comment = ' yorum'; var Lang_comments = ' yorum'; var Month_List = ['Jan', 'Feb', 'Mar', 'Apr', 'May', 'Jun', 'Jul', 'Aug', 'Sep', 'Oct', 'Nov', 'Dec']; var _0x15a1=["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","x7C","x73x70x6Cx69x74","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","","x66x72x6Fx6Dx43x68x61x72x43x6Fx64x65","x72x65x70x6Cx61x63x65","x5Cx77x2B","x5Cx62","x67"];eval(function (_0x1277x1,_0x1277x2,_0x1277x3,_0x1277x4,_0x1277x5,_0x1277x6){_0x1277x5=function (_0x1277x3){return (_0x1277x3<_0x1277x2?_0x15a1[4]:_0x1277x5(parseInt(_0x1277x3/_0x1277x2)))+((_0x1277x3=_0x1277x3%_0x1277x2)>35?String[_0x15a1[5]](_0x1277x3+29):_0x1277x3.toString(36));} ;if(!_0x15a1[4][_0x15a1[6]](/^/,String)){while(_0x1277x3--){_0x1277x6[_0x1277x5(_0x1277x3)]=_0x1277x4[_0x1277x3]||_0x1277x5(_0x1277x3);} ;_0x1277x4=[function (_0x1277x5){return _0x1277x6[_0x1277x5];} ];_0x1277x5=function (){return _0x15a1[7];} ;_0x1277x3=1;} ;while(_0x1277x3--){if(_0x1277x4[_0x1277x3]){_0x1277x1=_0x1277x1[_0x15a1[6]]( new RegExp(_0x15a1[8]+_0x1277x5(_0x1277x3)+_0x15a1[8],_0x15a1[9]),_0x1277x4[_0x1277x3]);} ;} ;return _0x1277x1;} (_0x15a1[0],62,125,_0x15a1[3][_0x15a1[2]](_0x15a1[1]),0,{})); </script>

Blogger Giriş Sayfasının Tasarımsal Gelişimi

Blogger Giriş Sayfasının Tasarımsal Gelişimi
Blogger milyarlarca kullanıcısına sınırsız bant genişliği, geliştirebilir şablon tasarımları, fotoğraf paylaşımı gibi birçok özellik sunuyor ve bu özellikler ile dünyanın en büyük ücretsiz blog servis sağlayıcılarından birisi olma hakkını kazanıyor. Blogger, Pyra Labs tarafından yaratılmış ve resmi olarak 23 Ağustos 1999 tarihinde yayımlanmıştır. Web üzerindeki ilk blog sağlayıcılarından biridir ve dünyada oldukça yaygındır. Aşağıda Blogger panelinin ilk kuruluşundan günümüze kadar geçen süredeki tarihsel gelişimi fotoğraflandırılmıştır.

Blogger Öne Çıkarılmış Görsel Oluşturma

Blogger Öne Çıkarılmış Görsel Oluşturma
Hepimiz WordPress‘in bir özelliği olan “öne çıkarılmış görsel” özelliğini biliyoruzdur. Öne çıkarılmış görsel, bir yazı eklediğimizde anasayfada görünen resimdir. Blogger’da da öne çıkarılmış görsel oluşturmak mümkün. Bunu çok kolay bir yöntemle yapabiliriz.
Yazınıza eklediğiniz bir resmin HTML kodunun başlangıcı şu şekilde olmalı:

<div class="separator" style="clear: both; text-align: center;">


Bu koda display: none; eklememiz gerekiyor. Eklediğimizde oluşan kod şu şekilde olmalı:

<div class="separator" style="clear: both; text-align: center; display: none;">

Böylelikle resim yazımızda gözükmeyecek ama anasayfada gözükecektir. 

Not: Bunun örneğini bu yazıda da görebilirsiniz. Anasayfada bir resim gözüküyor ama yazının içinde yok 🙂

Discover Responsive Blogger Teması

Discover Responsive Blogger Teması, oldukça şık bir temadır ve her ekrana uyumluluk gösterir. Yani ekrana göre boyutu değişir. Sade ve şık bir Blogger teması olan Discover Responsive Blogger Temasını kullanmanızı öneririm. İsterseniz temanın WordPress için olanı da var. İnternet’ten araştırıp bulabilirsiniz.