Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Bilgi Arşivi 412 0

Dersimiz Blog #5: Blogunuzu Dizin Sitelerine Ekleyin

reklam
Atatürk Kravat

Dersimiz Blog yazı dizisinin dördüncü yazısında yazdığınız özgün bir makaleyi yayınlamadan önce ve yayınladıktan sonra yapabilecekleriniz hakkında önerilerde bulunmuş ve sitenizi dizin sitelerine ekleyebileceğinizden bahsetmiştim. Yazı dizisinin beşinci yazısı olan bu yazımda ise, dizin siteleri konusunu ele alacağım. Dünya üzerinde belki de yüzlerce, binlerce dizin sitesi bulunuyor. Bu dizin sitelerini neye göre seçmelisiniz, dizin sitelerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz gibi konulara değineceğim.

Dizin siteleri kısaca, internet sitelerini çeşitli kategorilerde listeleyen web siteleridir.

Hangi dizin sitesini tercih etmelisiniz?

  • Dizin sitelerinin anasayfalarını inceleyin ve en son eklenen sitenin ne zaman eklendiğine bakın (eğer bu bilgi mevcutsa). Eğer yakın bir tarihte eklenmişse site halen güncel bir şekilde kullanılıyor demektir. Eğer bu tarih çok eskiyse; bu, dizin sitesinin uzun süredir kullanılmadığı anlamına gelir ve sitenizi buraya eklemenizin pek faydası olmayabilir, hatta zararı olabilir.
  • Dizin sitelerinin Alexa değerlerini kontrol edin. Alexa Global verisinin 1 milyonun altında olması yararınıza olacaktır. Daha düşük Alexa değeri demek, daha iyi bir dizin sitesi demektir.
  • Sitenizi eklemekte zorlandığınız dizin sitelerini atlayın, zaman kaybetmeyin. Birçok dizin sitesi var ne de olsa.

TrustRank değeri en yüksek dizin siteleri

İnternette araştırma yaparak daha birçok dizin sitesi bulabilirsiniz.

Türk dizin sitelerinden bazıları 

Normalde blogunuzu Türk dizin sitelerine eklemeniz daha yararlı olacaktır ancak iyi Türk dizin sitelerinin sayısı gerçekten çok az. Aşağıda bulabildiğim en iyi Türk dizin sitelerini belirttim.

  • Bumerang.hurriyet.com.tr
  • Bookmark.web.tr
  • Dizinci.org
  • Aquaticconsultant.com

NOT: Bu yazıyı taslaklar arasında buldum, aylar önce hazırlamışım ancak yayınlamamışım. Blogu boş bırakmamak adına yayınlıyorum… Listede Dmoz.org da vardı ancak kapandı! Yazı dizisi gereği “blogunuzu dizin sitelerine ekleyin” dediysek sadece blogunuzu eklemek zorunda değilsiniz; her türlü sitenizi ekleyebilirsiniz! 🙂

İlginizi Çekebilir:  3D Printer Nedir? 3D Printer Yapımı ve 3D Printer Malzemeleri


sadeceon"

Anıl Şenyurt {Anıl Şenyurt}

Teknolojiyle haşır neşir olan bir genç.
Yorumunuz onaylanmadan burada gözükmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir