Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Mobil 136 0

Telefon Bataryalarıyla İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Cep telefonları artık olmazsa olmazlarımız haline geldi. Eskiden sadece arama yapmak için kullanılan cep telefonları günümüzde bilgisayarlardan bile daha iyi özelliklere ve kabiliyetlere sahip olabiliyor. Bu yazımızda akıllı telefonların bataryaları hakkında birçok kişinin doğru sandığı ancak yanlış olan 5 şeyi sizler için derledik.

1. Doğru Bilinen Yanlış: Farklı şarj aletleri telefonunuza zarar verir.

Farklı marka şarj aletleri telefonunuza zarar vermez. Eğer farklı markadaki şarj aleti doğru akım gücüne sahip değilse şarj süresiyle ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sahte şarj aletleri telefonunuza zarar verebilir.

2. Doğru Bilinen Yanlış: Telefon şarjda iken kullanılırsa batarya patlayabilir.

Bu da doğru olmayan bir şeydir. Bazı haber sitelerinde gördüğümüz ‘telefon şarj olurken patladı’ haberlerinin sorumlusu da telefondaki teknik arızalar veya sahte şarj aletleridir. Bu yüzden sahte şarj aleti kullanmak çok tehlikelidir.

3. Doğru Bilinen Yanlış: Telefonu gece boyu şarjda bırakmak bataryayı öldürür.

Akıllı telefonların bataryası tamamen dolduğunda elektrik akımı kesilir ve şarj sonlandırılır. Yani telefonu gece boyu şarjda bırakmak veya uzun süre şarjda bırakmak bataryayı öldürmez.

4. Doğru Bilinen Yanlış: Pil tamamen bitmeden telefonu şarja takmayın.

Yeni nesil akıllı telefonlarda Lityum İyon ya da Lityum İyon Polimer türünde piller kullanıldığı için bu da doğru değildir. Yine de, birçok üreticinin tavsiye ettiği gibi, ortalama 3 ayda bir pili tamamen bitirip şarj etmekte fayda var.

5. Doğru Bilinen Yanlış: Tam şarj olmadan şarjdan çıkarmayın.

Eğer eski bir telefon kullanıyorsanız batarya ömrü için tam şarj olmadan çıkarmamanız gerekir. Ancak lityum pillerde şarjı yarıda kesmeniz herhangi bir soruna sebebiyet vermez.

Belirli aralıklarla (örneğin haftada bir kez) telefonunuzu yeniden başlatmanızda fayda var. Bu hem genel donanım hem de pil için faydalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Avealılara Google Play'den İlk Alışveriş Ücretsiz!


ÇALIŞMAYAN VEYA HATALI LİNKLERİ, SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINDAN BİLDİRİN.

DMCA.com Protection Status

Anıl Şenyurt {Anıl Şenyurt}

Teknolojiyle haşır neşir olan bir genç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir