Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Reklam Alanı


Buraya
reklam
verebilirsiniz.


Tıklayın

Wordpress 304 6

Sitenizi Hızlandıracak WordPress Eklentileri

Günümüzde internet sitelerinin hızlı açılması hem ziyaretçi hem de Google için önemli bir nokta. Bir ziyaretçi genellikle birkaç saniyede açılmayan bir siteyi terk eder ve yavaş olan siteler, Google’ın gözünde daha geri planda kalır. Sitelerimizi hızlandırmak için dikkat etmemiz gereken birçok nokta var. Bu yazımda, en çok kullanılan blog altyapısı WordPress üzerinden, sitelerinizi hızlandırmak için kullanabileceğini eklentilerden bahsedeceğim.

Önce sitenizi analiz edin

İşe sitenizin hızını test etmekle başlayın. Size önerebileceğim birkaç hız testi aracı mevcut. Bunlardan en detaylı bilgiyi sunan birinci sırada yer alıyor.

Sitenizin daha hızlı açılması için dikkat etmeniz gerekenler

Sitenizin daha hızlı açılabilmesi için yapmanız gereken en önemli şey resimlerin optimize edilmesi. Sadece sitenizdeki resimleri optimize ederek bile sitenizi büyük oranda hızlandırabilirsiniz. Onun haricinde dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Sitenizdeki HTML, CSS, JavaScript dosyalarını küçültün.
 • Gzip sıkıştırmasını etkinleştirin.
 • Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın.
 • Sunucu yanıt süresini optimize edin.
 • Yönlendirmelerden kaçının.

Daha birçok madde var, en önemlileri bu şekilde. Sitenizin optimizasyon işlemini gerçekleştirirken analiz sitelerindeki önerileri göz önünde bulundurduğunuzda iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

WordPress için resim optimizasyon eklentileri

Muhtemelen yukarıdaki analiz sitelerinden birini kullanarak sitenizin hızını test ettiğinizde, resimleri optimize etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Sitenizde kullandığınız resimlerin boyutunu küçültmeniz gerekir. Ancak bunu yaparken resmin kalitesini düşürmek yanlış olur. Aşağıdaki eklentiler sayesinde resmin kalitesini düşürmeden boyutunu küçültebilirsiniz. Aynı işlemi bazı internet siteleri üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz ancak bu şekilde çok daha pratik.

WordPress için önbellekleme (cache) eklentileri 

Bir cache eklentisi kullanarak sitenizin çok daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sistem kaynaklarında da bir rahatlık yaratacaktır. Size önerim, benim de kullandığım WP Fastest Cache isimli eklenti. Eklentinin ayarları oldukça basit ve eklenti ücretsiz olarak HTML, CSS, Gzip sıkıştırması; CSS ve JS dosyalarını birleştirme gibi özellikler de sunuyor. Premium sürümü satın almanız durumunda resim optimizasyonu (resim sıkıştırma) gibi birkaç özelliği de kullanabiliyorsunuz.

WordPress için veritabanı optimizasyon eklentileri

Veritabanlarında meydana gelen sıkıntıları çözebileceğiniz ve dolayısıyla sitenizin hızlanması için kullanabileceğiniz bazı eklentiler:

İlginizi Çekebilir:  WordPress Kullanıcı Rolleri (Kullanıcı Yetkileri)

 ÇALIŞMAYAN VEYA HATALI LİNKLERİ, SAYFANIN ALTINDAKİ YORUM KISMINDAN BİLDİRİN.

DMCA.com Protection Status

Anıl Şenyurt {Anıl Şenyurt}

Teknolojiyle haşır neşir olan bir genç.

“Sitenizi Hızlandıracak WordPress Eklentileri” üzerine 6 yorum

 1. WebCenneti Blog dedi ki:

  Hocam resim optimize hariç diğerlerini kullanıyorum. Artık resim optimize eklentisi kurup, daha da verimli olmasını sağlayacağım. Teşekkürler

  1. Anıl Şenyurt dedi ki:

   Resim optimizesi çok önemli. Gerçekten çok büyük etkisi var site hızına.

 2. osman kara dedi ki:

  Wp fastest cache kullanıyorum ben de. Masaüstü hızı 69 dan 88 e çıkardı. Başarılı bir makale tebrikler 🙂 .

  1. Anıl Şenyurt dedi ki:

   İlk olarak yerel haber sitemde, hosting firmamın tavsiyesi üzerine kullanmaya başladım. Gayet güzel bir eklenti. Gerçekten etkili.

 3. Furkan dedi ki:

  Kendi sitemdeki hız sorunu için şahsen wp fastest cache kullanıyorum. Güzel makaleniz için teşekkür ediyorum.

 4. sosyal içerik dedi ki:

  sitemi analiz ettirdim hata çok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir