Canlı Bloglama (Live Blogging) Nasıl Yapılır?

Canlı blog, canlı bloglama (live blogging) ile maç yorumu, etkinlik yorumlaması, lansman yorumu gibi işlemleri canlı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, ben daha önce bir arkadaşımla birlikte Apple’ın iPhone 6 ve 6 Plus lansmanınındaki gelişmeleri canlı blog (live blogging) özelliğiyle paylaşmıştım. Ziyaretçi sayfayı yenilemeden, yeni iletilere ulaşabilir. Bu sistemi Webrazzi, Evrensel.net ve Apple Uzmanı gibi büyük siteler de kullanıyor.

En basit canlı blog uygulamasını 24liveblog.com sitesine üye olarak gerçekleştirebilirsiniz. Buraya tıklayarak direk üye olma sayfasına gidebilirsiniz. Üye olma işlemini tamamladıktan sonra otomatik olarak hesabınıza yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada yer alan açık mavi renkli Create Event butonuna tıklayın. Ardından canlı bloglama yapacağınız konuyla ilgili bilgileri girin. 

liveblogging1

Zaman formatı kısmında yer alan seçeneklerin anlamları: hh:mm (saat:dakika), yyyy/mm/dd hh:mm (yıl/ay/gün saat:dakika), mm/dd/yyyy hh:mm (ay/gün/yıl saat:dakika), dd/mm/yyyy hh:mm (gün/ay/yıl saat:dakika), dd/mm hh:yy (gün/ay saat:dakika).

Ardından aşağıdaki görsellerde yer alan adımları uygulamanız gerekiyor.

liveblogging2

liveblogging3

Bu adımları uygulayarak canlı bloglama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç aşağıdaki gibi oluyor.

liveblogging4

İlginizi Çekebilir:  Blogger "... etiketine ait kayıtlar gösteriliyor" Yazısını Kaldırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir