Reklam Alanı
edirne haber
Foto Galeri 1.225 0

Geçmişten Günümüze Windows

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere geçmişten günümüze, Windows’un kuruluşundan itibaren nasıl geliştiğini anlatan bir yazı yazacağım. 

1975 – 1985 : Microsoft için düğmeye basıldı

1970’lerde ofislerde daktilo kullanılıyordu. Çok az kişinin mikrobilgisayarlardan haberi vardı, ancak iki bilgisayar meraklısı genç Bill Gates ve Paul Allen kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü. 1975’te Bill Gates ve Paul Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı, ancak vizyonu çok genişti. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı. Takip eden yıllarda, Microsoft çalışma yöntemlerimizi değiştirmeye başladı.

MS-DOS’un Doğuşu

Haziran 1980’de, Bill Gates ve Paul Allen, şirketin yönetimine yardım etmesi için Gates’in Harvard’dan sınıf arkadaşı olan Steve Ballmer’ı görevlendirdi. Sonraki ay IBM, “Chess” kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı. İşletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine MS-DOS adını verdiler. 
1981’de MS-DOS kullanan IBM kişisel bilgisayarları piyasaya çıktığında, dünya tamamen yeni bir dil ile tanışıyordu. “C:” ve bunun gibi şifreli komutları yazmak çalışma hayatımızın bir parçası haline geldi. Kullanıcılar ters eğik çizgi ( ) tuşunu keşfetti. 
MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı. MS-DOS, Microsoft Disk Operating System’ın (Disk İşletim Sistemi) kısaltmasıdır.

1982 – 1985 : Windows 1.0 – İlk Windows

Microsoft, yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi idi ve piyasaya çıktığından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows’un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar pencereleri için çok uygundu. Windows ilk kez 1983’te duyuruldu, ancak geliştirilmesi daha uzun sürdü. Sürece şüpheyle yaklaşanlar bu çalışma için “içi boş” yakıştırmasında bulunuyordu. 
İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985’te Microsoft, Windows 1.0’i piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da pencereler arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Bill Gates, “Ciddi bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen eşsiz bir yazılım” açıklamasını yapıyordu.
Bu yeni işletim sisteminde programların kullanılmasını kolaylaştıran açılan menüler, kaydırma çubukları, simgeler ve iletişim kutuları vardı. Çıkış yapmaya ve yeniden başlatmaya gerek kalmadan programlar arasında geçiş yapılabiliyordu. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü. Hatta içinde Reversi adında bir oyun bile vardı.

1987 – 1990 : Windows 2.0 – Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987’de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0’yi yayınladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 
Windows 2.0, Intel 286 işlemci için geliştirilmişti. Intel 386 işlemci piyasaya sürüldüğünde, Windows/386 genişletilmiş bellek özelliklerinden yararlandı. Sonraki Windows sürümleri kişisel bilgisayarın hızını, güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini geliştirdi. 
1988’de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı. Denetim Masası ilk kez Windows 2.0’da kullanılmaya başlandı.

1990 – 1994 : Windows 3.0 / NT – Grafiklerin ortaya çıkışı

Windows 3.0

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0’ün ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1’in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft’un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990’da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. 
Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti. Intel 386 işlemci için tam destek sunan bu işletim sistemiyle programlar daha hızlı çalışmaya başladı. Program Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Yazdırma Yöneticisi ilk kez Windows 3.0’da kullanıldı.

Windows NT

Windows NT, 27 Temmuz 1993’te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980’lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, “Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor.” diyordu. 
Windows 3.1’in aksine Windows NT 3.1, 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu. Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows NT’yi geliştiren grup ilk olarak Portable Systems ekibi adıyla anılıyordu.

1995 – 1998 : Windows 95

24 Ağustos 1995’te Microsoft, Windows 95’i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon adet sattı. Bu, Microsoft’un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Televizyon reklamlarında Rolling Stones’un “Start Me Up” şarkısıyla beraber yeni Başlat düğmesinin resimleri görünüyordu. Basın bülteni basit bir cümleyle başlıyordu: “Geldi” 
Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95’in yerleşik internet desteği, çevirmeli ağı, donanımı ile yazılımı yüklemeyi kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özellikleri vardı. 32 bit işletim sistemi, gelişmiş multimedya özellikleri, mobil bilgisayarlar için daha güçlü özellikler ve entegre ağ özelliklerini de sunuyordu.
Windows 98, MS-DOS tabanlı son sürümdü.
Windows 95’i kullanmak için 386DX veya üzeri bir işlemci (486 öneriliyordu) ve en az 4 MB RAM (8 MB RAM öneriliyordu) gerekiyordu. Hem disket, hem de CD-ROM biçimi için yükseltme sürümleri mevcuttu. 12 dilde sunulmuştu. Düşünebiliyor musunuz, sadece 8 MB RAM. 

İnternet dalgasını yakalamak 

1990’ların başında, teknoloji uzmanları tüm dünyadaki bilgisayarlara bağlanabilen, ağların oluşturduğu bir ağ olan Internet’ten bahsediyordu. 1995’te Bill Gates, “İnternet Gel-Git Dalgası” başlıklı bir yazı yayımladı ve İnternet’in kişisel bilgisayarın ortaya çıkışından beri en önemli gelişme olduğunu bildirdi. 
1995 yılının yazında, Internet Explorer’ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web’de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

1998 – 2000 : Windows 98 – Windows 2000 – Windows Me

25 Haziran 1998’de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü. Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrim içi olabileceğiniz Internet kafeler ise mantar gibi bitmeye başladı. Windows 98, daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu. 
Windows 98 ile bilgisayarınızda ve İnternet’te aradığınız bilgiyi daha rahat bulabiliyordunuz. Daha çabuk açılıp kapanan programlar, DVD disklerin ve evrensel seri yol (USB) aygıtlarının okunması için destek, bu işletim sistemi için geliştirilen özelliklerden yalnızca birkaçıydı. Programları Başlat menüsüne gitmenize ve masaüstüne bakmanıza gerek kalmadan çalıştırmanızı sağlayan Hızlı Başlat çubuğu da ilk kez bu işletim sisteminde kullanıldı.

2001 – 2005 : Windows XP – Kullanışlı ve hızlı

Windows XP

25 Ekim 2001’de kullanışlılığı, Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle Windows XP 25 dilde piyasaya sürüldü. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası’nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Evde kullanım için tasarlanan Windows XP, Ağ Kurulum Sihirbazı, Windows Media Player, Windows Movie Maker gibi yenilikler ve geliştirilmiş dijital fotoğraf özellikleri sağladı.

Windows XP Professional

Windows XP Professional, Windows XP’nin sağlam temelini kişisel bilgisayar masaüstünde kullanarak güvenilirliği, güvenliği ve performansı arttırdı. Yeni bir görsel tasarıma sahip olan Windows XP Professional’da, uzak masaüstü desteği, dosya şifreleme sistemi, sistem geri yükleme ve ağ özellikleri gibi iş ve ev bilgisayarları için gelişmiş özellikler vardı. Kablosuz 802.1x ağ desteği, Windows Messenger ve Uzaktan Yardım, mobil kullanıcılar için geliştirilen özelliklerden yalnızca birkaçıydı.

2001 : Windows XP 64 bit Edition

Windows XP 64-bit Edition, Microsoft’un 64 bit işlemciler için geliştirildiği ilk işletim sistemiydi ve film özel efektleri, 3B animasyonlar ve bilim programları gibi büyük belleklerin gerekli olduğu projelerde kullanılmak üzere tasarlandı. 

2002 : Windows XP Media Center Edition

Windows XP Media Center Edition, eğlenceli özellikler sunmak üzere ev bilgisayarları için tasarlandı. Internet’te gezinebiliyor, televizyonda canlı yayınları takip edebiliyor, dijital müziğin ve video koleksiyonlarının keyfini çıkarabiliyor, DVD izleyebiliyordunuz. 

2002 : Windows XP Tablet PC Edition

Windows XP Tablet PC Edition, kalem tabanlı bilgisayar hayalini gerçekleştirdi. Tablet bilgisayarlarda, el yazısının tanınması için dijital bir kalem vardır, bununla birlikte fare veya klavye de kullanılabilir.

2006 – 2008 : Windows Vista – Akıllı Güvenlik

Windows Vista 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate’ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Gitgide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. 
Windows Vista’da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista’nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista’da kullanıldı.

2009 : Windows 7 – Windows dokunma teknolojisi

Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web’e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.
Windows 7, yayımlanmadan önce dünya çapında 8 milyon beta testçisi tarafından değerlendirildi.

2010 : Windows 8 – Uygulamalar ve kutucuklar

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor. 
Windows 8, kişilere, uygulamalara ve web sitelerine bağlı kutucukların olduğu bir Başlangıç ekranına sahip. Uygulamalar göz önünde ve merkezde. Uygulama edinmek için doğrudan Başlangıç ekranında yerleşik olarak bulunan Windows Mağazası’na erişim imkanı sunuyor. 
Windows 8 ile birlikte Microsoft aynı zamanda bazı tablet ve bilgisayarlarda çalışan Windows RT’nin de lansmanını yaptı. Windows RT, şık cihazlar ve uzun pil ömrü için tasarlandı ve yalnızca Windows Mağazasından edinilen uygulamaları çalıştırıyor. Ayrıca dokunmatik ekranlar için en iyi hale getirilmiş yerleşik bir Office sürümüyle gelmektedir. 

2013 : Windows 8.1

Windows 8.1, Windows 8 işletim sisteminin harika cihazlarda güçlü bir uygulama koleksiyonu ile bulut erişimi sunma vizyonunu daha da ileri taşıyarak; Windows 8 işletim sisteminde insanların sevdiği her şeyin üzerine bazı geliştirmeler ekliyor. 
Windows 8.1, Microsoft’un yenilik vizyonunu Windows 8 için yapılan yorumlarla birleştirerek birçok iyileştirme ve yeni özellik sunuyor: Tüm cihazlarda eşitlenebilen daha fazla Başlangıç ekranı kişiselleştirme seçeneği, doğrudan masaüstüne başlatma seçeneği, bilgisayarınızda ya da web’de aradıklarınızı bulabilmeniz için Bing Akıllı Arama, masaüstüyle Başlangıç Ekranı arasında geçiş yapabilmek için bir Başlat düğmesi ve birden çok uygulamayı aynı anda bir ekranda ya da tüm ekranlarda görüntüleyebilmek için daha esnek seçenekler. Bing Yeme-İçme, Bing Sağlık ve Fitness gibi harika yeni yerleşik uygulamaların yanı sıra Okuma Listesi, Hesaplayıcı ve Alarmlar gibi harika yardımcı uygulamalar da mevcuttur. Windows 8 ile sunulan harika uygulamaların çoğu bu sürümde de mevcut ve hatta artık daha iyi olduklarından, deneyiminiz en başından itibaren daha keyifli olacak. 
Kullanıcı deneyimiyle ilgili bu değişikliklere ek olarak, Windows 8.1 sürümünde Windows cihazlarının kurumsal kaynaklara daha kolay erişmesine olanak sağlayan Workplace Join ve Work Folders gibi yeni ve gelişmiş özellikler de bulunmaktadır. Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Birden çok monitör kullanan ileri düzey kullanıcılar artık bilgisayara bağlı her bir bilgisayarda dörde kadar Windows Mağazası uygulaması çalıştırabilir.

2014 : Windows 10

Ve Microsoft, Windows 10’u tanıttı. Windows 10’un deneme sürümünü indirmek mümkün. Hemen indirmek için tıklayın.

Anıl Şenyurt {Anıl Şenyurt}

Teknolojiyle haşır neşir olan bir genç.
Yorumunuz onaylanmadan burada gözükmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir